1999: Tunna telefoner och kommunikatorer

Mobil fortsätter sitt firande av tio år på webben med att gräva i arkiven. Vi har kommit till 1999, året som såg flera klassiska mobilmodeller lanseras, början till slutet för Ericsson som mobiltillverkare, och Nokia som klar världsledare.

Publicerad Senast uppdaterad

Att Ericsson hade allvarliga problem som mobiltillverkare stod fullt klart först året efter, men redan 1999 framgick det att man hade problem med produktionen. Nya prestigemodeller kunde ta mer än ett år efter lanseringen att få ut på marknaden. Två klassiker kom i alla fall ut 1999. T28 och T10, de två första telefonerna i T-serien.

Nya Ericsson är marknadens tunnaste (28 jan 1999)

Liten, exklusiv och användarvänlig. Det är några av attributen för Ericssons nya GSM-telefon. T 28 som telefonen heter är marknadens hittills tunnaste telefon med sina 15 mm. Höjd, bredd och vikt vill Ericsson behålla för sig själva ett tag till. Men vi på Mobil har känt på den och kan avslöja att den är mycket lätt. En perfekt telefon för bröstfickan med andra ord.T 28 är en dubbelbandare som försetts med en rad funktioner. Den är till exempel röststyrd, har vibratorsignal och kan separera privata samtal från jobbsamtal på räkningen. En automatisk världsklocka som ställer in rätt tid oavsett världsdel finns också. Trots att T 28 är liten och nätt har den en stor grafisk display. Den sägs också vara lätt att använda trots alla avancerade funktioner. Med tanke på den låga vikten har T 28 bra tal och standbytider, 4,5 respektive 200 timmar.

Nokias Communicator-serie hade vid det här laget flera generationer bakom sig, och det stod klart att kombinationen handdator och mobiltelefon, en smartphone, var en succé trots det klunsiga formatet.

Nokias 9110 Communicator ute nu (5 feb 1999)

Nu finns Nokias 9110 Communicator ute i handeln. Det är tänkt att Nokias 9110 ska klara det mesta; tal, faxning och internetuppkoppling. Som prisexempel kan nämnas att 9110 Communicator kostar 8 100:- utan abonnemang i Telias butiker.

Även Ericsson lanserade en kommunikator, R380, men det skulle dröja mer än ett år innan den kom ut på marknaden. Vi återkommer till den.

Att Internet var på väg in i mobiltelefonen var vid den här tiden tydligt för alla. Att tekniken fortfarande var hopplöst omogen för det var också tydligt, men det försökte man kringgå med p>

Lyssna på hemsidor via mobilen (16 mar 1999)

Personliga nyhetssändningar, uppläsning av e-post, internethandel och möjlighet att lyssna på webbsidor via mobiltelefonen. Det är en del av de applikationer som blir möjliga med speechWeb som är en ny typ av audiobrowserserver. SpeechWeb har tagits fram av det svenska företaget PipeBeach, och kommer att presenteras på CeBIT-mässan i Hannover, 18-24 mars. Speechweb skapar taldialoger från webbsidor som är utvecklade i HTML och JavaScript. Med hjälp av talsyntes läser speechWeb webbsidor på svenska och ett flertal andra språk. Användaren styr speechWeb med tonvalskommandon eller talstyrning. Eftersom speechWeb-applikationer publiceras på standard webservers och tjänsten nås från dagens telefoner kan man redan idag ge mobila användare tillgång till nya internettjänster. För mera information om speechWeb™, se www.pipebeach.com

1999 bekräftades det att Nokia året innan blev den största mobiltillverkaren, med en marknadsandel på 22,9 procent. Motorola var tvåa på 19,8 procent, medan Ericsson var trea på 14,6 procent. Nokia har hållit förstaplatsen sedan dess och närmar sig nu 40 procent av marknaden.

En av Nokias storsäljare 1999 var 3210, som bjöd på en rad nya avancerade funktioner:

Ny Nokiatelefon (18 mar 1999)

3210, så heter Nokias nyaste mobiltelefon. 3210 har, liksom 5110, utbytbar front men kan dessutom skicka bildmeddelanden i form av grafiska bilder som antingen laddas ned från nätet eller skapas i telefonen. Nokia 3210 har också ett nytt system för att skriva SMS-meddelanden. Med hjälp av en inbyggd ordlista känner programmet av vilket ord som troligast håller på att skrivas och för upp det i displayen. Vidare har inbyggd antenn, som 8810, och en så kallad Navi Key, en knapp för att styra menyerna. Navi Key introducerades på modell 3110. Taltiden uppges vara 4 timmar 30 minuter och standbytiden 260 timmar. Storleksmässigt är 3210 mindre än 5110.

Bland de mer science-fictionartade inslagen i nyhetsfloden fanns en mobiltelefon med inbyggd videokamera.

Videokamera i mobilen (26 maj 1999)

Japanska Kyocera ska i sommar lansera en mobiltelefon som klarar av att sända rörliga bilder som spelas in via en inbyggd videokamera. Visualphone som Kyoceras produkt heter, överför bilder direkt till andra liknande telefoner eller som bilaga till ett e-post meddelande.Kyoceras nya mobiltelefon klarar av att föraöver två färgbilder per sekunder i den hastighet på 32 kbps som de japanska näten erbjuder. Vikten ligger på 165 gram. Telefonen har även en högtalarfunktion, vilket är praktiskt om man vill titta i kameran samtidigt som man pratar. Priset väntas ligga på 2 800 kronor. Kyocera tror att de kommer sälja omkring 50 000 enheter under det första året.

En så populär pryl som mobiltelefonen genererar oundvikligen en stor kringmarknad. Men med svartvita skärmar, monofon ringsignal, inga musikspelare och ingen möjlighet att installera program... ja då fick man köpa och sälja det som stod till buds:

Nya bakgrundsbilder till Nokiatelefoner (2 aug 1999)

Fotbollslag, stjärntecken, artister, Musse Pigg, smilefigurer och mycket annat går nu att få som bakgrundsbilder till din Nokiatelefon. Melodyheaven heter företaget som erbjuder bakgrundsbilder till Nokia 5110, 6110, 6150, 7110 och 8810. Bilderna kostar 75 kronor styck. För att det ska gå att ladda ner bakgrundsbilderna krävs det att telefonernas mjukvara är version 4.51. För att kolla vilken mjukvara din telefon har trycker du *#0000#. Har du inte rätt version kan du uppgradera den genom att lämna in telefonen på ett servicecenter.welcome.to/melodyhea... />

Mobil-tv var på tapeten redan 1999. Vi får förmoda att produkten drogs med vissa tekniska begränsningar, eftersom vi fortfarande väntar på brett genomslag för tekniken. Notera vilka andra avancerade prylar Samsung hade på sin repertoar.

Mobiltelefon med inbyggd tv (1 dec 1999)

Mobiltelefon med inbyggd tv, nu är det sant! Det är koreanska Samsung som har utvecklat en kombinerad tv och telefon som är tillräckligt liten att ha med sig i fickan. Telefonen, SCH-M220, kommer att komma ut på den koreanska marknaden i början av nästa år. När och om den kommer till Sverige är ännu oklart. Displayen, en 1,8 tummare (ingen hemmabio direkt...) används även som display till telefonfunktionerna. Så om man tittar på tv samtidigt som det ringer så slår telefonen automatiskt över till telefon-displayen. Samsung satsar mycket på att ligga i täten när det gäller att bygga ihop sina mobiltelefoner med andra produkter, redan tidigare i år har man visat upp sin telefon med mp3 spelare och klocka med inbyggd mobiltelefon.

Samsung SCH-M220:

Typ: Mobiltelefon med inbyggd tv

Mått: 92x51x36 mm

Vikt: 160 g

Taltid: 2 timmar och 50 minuter

Standbytid: 110 till 180 timmar

Drifttid tv: Ca 200 timmar

Fortsättning följer...