-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
3G-telefon med inbyggd mp3-spelare från Siemens
Den kamera som sitter vid displayen är i huvudsak tänkt för videosamtal, mendan kameran på telefonens baksida är avsedd för att ta bilder. Bägge kamerorna kan ta bilder i upp till vga-upplösning (640x480 bildpunkter). Det går att zooma digitalt när man ta bilder, vilket innebär att en del av bilden då förstoras.
Skärmen i U15 är en TFT-skärm med 65536 färger. U15 har också 64 MB minne. Minnet är bra inte bara för den som vill lagra bilder på telefonen, utan också för den som vill använda telefonens inbyggda mp3-spelare.
Förutom spel finns det på U15 en programvara som heter Worldmate och den kan användas för att visa kartor och tidszoner för att den som reser ska kunna orientera sig bättre. World,ate laddar även ner aktuell väderinformation för olika länder till telefonen.
U15 har stöd för synkning med PC och Mac via SyncML - precis som många av Siemens mer avancerade 3G-telefoner.
U15 har IR-port och även bluetooth, vilket kan användas både för anslutning till dator och för den som vill använda trådlöst headset.
Några officiella uppgifter om storlek och batteritid har inte kommit ut ännu, men enligt den brittiska webbsajten Club Siemens (som ej drivs av Siemens) ska vikten vara 140 gram och batteritiden 250 timmar (standby) respektive 2 timmar (taltid).
Siemens U15 ska börja levereras i november i år, men det finns ännu inga uppgifter om huruvida den kommer att säljas i Sverige.
Fakta Siemens U15: