-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
"Inte från oss, inte från någon"
HTC: Ingen släpper toppmobiler på MWC

Får man tro HTC blir det klent med toppmodeller på Mobile World i Barcelona i slutet av februari.
Sajten Tbreak intervjuade HTC:s mobilchef Chialin Chang i samband med att företaget släppte sin HTC U Ultra, en toppmodell där Qualcomms nya systemchip Snapdragon 835 lyser med sin frånvaro.
Frågan är naturligtvis när HTC planerar att släppa sin uppföljare till HTC 10 och Chialin Changs svar på den frågan är att man kommer att släppa en toppmobil med Snapdragon 835 senare i år, men inte på Mobile World Congress i Barcelona i slutet av februari, utan senare under året. Dessutom, tillägger han, kommer ingen annan tillverkare heller att ha en mobil med chipsetet att visa upp på mässan.
Påståendet ger stöd för ryktet att Samsung Galaxy S8, som ser ut att lanseras i slutet av mars, använder upp hela den första leveransen av Qualcomms nya toppchipset, och att övriga tillverkare får vänta till senare i vår eller till och med sommaren innan de kan börja producera sina toppmodeller.