-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Kodnamn M8
Läckt skärmdump från HTC:s toppmodell
En skärmdump har läckt ut som sägs vara från HTC:s kommande toppmodell.
Så här innan Mobile World-mässan är det högsäsong på läckor, och huvudmålen är de kommande nya toppmodellerna från Samsung och HTC. Läckorna har varit av varierande kvalitet och trovärdighet, men en av de anonyma källorna med bäst träffprocent är @evleaks, som nu har twittrat ut vad som sägs vara en skärmdump från HTC:s kommande toppmodell med kodnamn M8.
Skärmdumpen visar dels att M8 kommer att få virtuella knappar i stället för kapacitiva touchtangenter i botten av telefonen, dels att HTC Blinkfeed som matar dig med nyheter får sig en ansiktslyftning.
Värt att notera, om det stämmer, är hur HTC har valt att de virtuella tangenterna får sväva över bakgrunden i stället för att ligga på en svart platta som andra tillverkare har gjort hittills. Det ska bli intressant att se om detta går igen även i andra appar eller bara gäller Blinkfeed.