-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Sms från datorn, snart även på mac

Svenska Mobispine levererar sedan länge ett program för att skicka sms från datorn. Programmet distribueras av en mängd mobiloperatörer i Europa, bland annat Telia och Tele2. Nu finns programmet även till Mac - som en widget. Mobil har provat.
Alla kunder hos bland annat Tele2 och Telia kan ladda ner ett program för att skicka sms från sin pc-dator. Men någon motsvarande lösning för Mac tillhandahåller inte operatörerna.
Nu ska det dock bli möjligt, eftersom Mobispine, som levererar själva pc-programmet till operatörerna också tagit fram en widget för Mac.
Mobispines Mac-widget känns faktiskt på många sätt smidigare än pc-programmen. Eftersom det är en widget är den alltid åtkomlig genom Mac-datorernas Dashboard-knapp (F4).
Programmet integreras också med adressboken i datorn, så att man kan välja bland datorns vanliga kontakter, om man inte vill mata in numret manuellt.
När Mac-widgeten finns för nedladdning bestämmer operatörerna, eftersom Mobispine inte levererar "sms från datorn" till slutanvändare, bara till operatörer som vill erbjuda tjänsten till sina kunder.