-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Vansinne?
SMS tillåts på bio

Olika störande moment är ett ständigt gissel på bio, men nu ska sms:ande bli en del av biografupplevelsen.
Folk prasslar med godispapper, glömmer stänga av ringsignalen, snackar och skriker under visningen och så vidare. Om du vill hitta saker att störa dig på under en biovisning brukar det sällan vara ett problem.
Då kan så kallade Bullet Screens som några kinesiska biografer introducerat te sig som en ganska konstig företeelse. Besökarna kan skicka sms till et speciellt nummer och med lite tur visas det på duken framför medan filmen spelar. En slags biograftwitter skulle man kunna säga.
Bullet Screens aktiveras enbart på filmer där regissören själv har godkänt det hela och enligt några av de som intervjuats angående tekniken handlar det om att placera sig mer på samma nivå som tittarna.
Samtidigt har tydligen reaktionerna från besökare varit blandade, där vissa ser det som en kul ny teknik och andra som ett störande moment.
Textbaserat kommentatorspår från biografbesökarna, är det något ni skulle vilja se i Sverige också?