-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Saknar telefonfunktionalitet
Sony lanserar Xperia Z Ultra i surfplatteversion

Ryktena visade sig stämma. Nu har Sony lanserat en surfplatteversion av jättemobilen Xperia Z Ultra i Japan.
När jättemobilen Xperia Z Ultra lanserades undrade vi stillsamt om 6,4-tumsenheten egentligen inte var en phablet eller en liten surfplatta. Sony har å sin sida hela tiden hävdat att enheten inte är något annat än en telefon.
För en tid sedan började det dyka upp förhandsrykten om att Sony planerade att släppa en wifi-modell av Xperia X Ultra där telefonfunktionaliteten tagits bort.
På onsdagen blev det klart att dessa rykten varit sanna. Sony i Japan har nämligen precis lanserat vad som kallas en ”surfplatteversion” av Xperia Z Ultra.
Ska kosta under 3 200 kronor
Förutom att nya Xperia Z Ultra inte går att ringa med ska övrig prestanda vara identisk med den första modellen. En kortsammanfattning av specifikationerna visar att Xperia Z Ultra är försedd med ett fyrkärnig Snapdragon 800-chipp, en huvudkamera på 8 megapixel, 16 Gbyte i lagringskapacitet, 2 Gbyte i arbetsminne (ram) och ett 3 000mAh-batteri.
Priset för surfplatteversionen av Xperia Z Ultra uppges ligga på under 52 000 yen, motsvarande cirka 3 200 kronor, skriver Engadget.
Det är ännu oklart om plattan kommer att släppas i Norden. Mobil.se lovar att återkomma till ämnet vid ett senare tillfälle.