-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Jobbsök med mobil video
Selfiejobs lanserar och tar in nytt kapital

Nylanserade Selfiejobs, som vill vara till rekrytering vad Tinder är till dating, har tagit in nytt riskkapital.
Idag lanseras videojobbsökstjänsten Selfiejobs i Ios och Android. Appen låter arbetssökande och arbetsgivare hitta varandra via korta videopresentationer i telefonen.
– De sista dagarna har det sökts 2 000 jobb i appen, det vill säga innan skarpa lanseringen. En del ungdomar får iväg 10 ansökningar per dag, säger Martin Tall, grundare och vd för Selfiejobs, till Mobilbusiness.
En miljon kronor från Microsoftveteran
Företaget passar även på att meddela att man tagit in nytt kapital. Det är Jan-Eric Ramberg, affärsängel och tidigare anställd på Microsoft i Sverige, som gått in i Selfiejobs med en miljon i nytt kapital och som på kuppen blir styrelseordordförande i bolaget.
Startup-företaget hade i augusti valts ut som ett av åtta bolag till Stings acceleratorprogram FastForward. Selfiejobs fick då 250 000 kronor från Stings investeringsföretag Propel Capital, där Jan-Eric Ramberg är styrelseordförande.
En av de första rekryteringsföretagen som anslutit sig till Selfiejobs är Talent&Partner, specialist på rekrytering inom media och försäljning med kunder som bland annat Schibstedt, säger Martin Tall.
Selfiejobs affärsmodell fungerar på så sätt att rekryteringsföretag betalar för att nyttja tjänsten medan det är kostnadsfritt för arbetssökande.
Selfiejobs går att ladda ner till Android här och till Ios här.