-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Avtal med Google
HTC sägs få treårskontrakt på nexustelefoner
En kinesisk sajt hävdar att Google och HTC har skrivit ett treårsavtal om produktion av Nexusmobiler.
Källan till uppgiften är en kinesisk sajt och det kan mycket väl vara hittepå alltihop, men enligt uppgiften har i alla fall HTC tecknat ett avtal med Alphabet, Googles moderbolag, om att utveckla Nexusmobiler, som ska löpa på tre år.
Google har tidigare spritt sina gracer med Nexusmobilerna; HTC, Samsung, LG, Motorola och Huawei har alla gjort Nexusmobiler, och Sony sägs ha fått erbjudande men tackat nej. Känslan har varit att Google närmast velat hjälpa så många tillverkare med Nexusprogrammet som möjligt.
Å andra sidan behöver väl få så mycket hjälp just nu som HTC, och dessutom ryktas det att Google vill ta större kontroll över Nexus-serien, kanske rentav producera mobiltelefoner helt i eget namn. Sett i det ljuset skulle ett eventuellt avtal med HTC kunna innebära mer av ett rent produktionsavtal, där Google designar mobilerna själva och HTC hjälper dem med expertis och praktikaliteter.
När nästa Nexusmobil kommer lär vi veta mer.
