-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Avtal med Google
HTC sägs få treårskontrakt på nexustelefoner

En kinesisk sajt hävdar att Google och HTC har skrivit ett treårsavtal om produktion av Nexusmobiler.
Källan till uppgiften är en kinesisk sajt och det kan mycket väl vara hittepå alltihop, men enligt uppgiften har i alla fall HTC tecknat ett avtal med Alphabet, Googles moderbolag, om att utveckla Nexusmobiler, som ska löpa på tre år.
Google har tidigare spritt sina gracer med Nexusmobilerna; HTC, Samsung, LG, Motorola och Huawei har alla gjort Nexusmobiler, och Sony sägs ha fått erbjudande men tackat nej. Känslan har varit att Google närmast velat hjälpa så många tillverkare med Nexusprogrammet som möjligt.
Å andra sidan behöver väl få så mycket hjälp just nu som HTC, och dessutom ryktas det att Google vill ta större kontroll över Nexus-serien, kanske rentav producera mobiltelefoner helt i eget namn. Sett i det ljuset skulle ett eventuellt avtal med HTC kunna innebära mer av ett rent produktionsavtal, där Google designar mobilerna själva och HTC hjälper dem med expertis och praktikaliteter.
När nästa Nexusmobil kommer lär vi veta mer.