-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
2x Nexus-död
Ingen mer Nexus 9 och Nexus Player

Google tar bort Nexus Player från butiken, samtidigt som HTC meddelar att de slutar att tillverka surfplattan Nexus 9
Den Asus-tillverkade Nexus Player var den första tv-boxen (om man nu kan kalla en puck för en box) från Google som körde Android TV. Den introducerades i slutet av 2014, efter att Google hade lanserat, vad vi nu vet var den misslyckade satsningen, Google TV. Android TV lever dock kvar i tv-apparater från bland annat Sony. Andra tillverkare som Vizio har istället satsat på Google Cast, den underliggande tekniken som Chromcast använder sig av.

I samma veva kommer också ett meddelande från HTC att de slutar att tillverka surfplattan Nexus 9, en nyhet som en HTC-talesperson har bekräftat till CNET. Enheten togs bort från Google Play Store för en månad sedan, men det finns fortfarande en del modeller kvar att hitta via HTC:s webbsida.
Nexus 9 får nu alltså kliva åt sidan för Pixel C, en platta som mer ska fungera som hybridverktyg, liknande Microsofts Surface Pro.
HTC började tillverka Nexus 9 i oktober 2014. Den var uppföljare till den extremt prisvändliga och väl mottagna Nexus 7 från Asus.