-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
Rykte
Ny Samsung-skärm är böjd över alla kanter
Färska rykten gör gällande att Samsung jobbar för fullt på en skärm som är böjd över alla fyra kanterna på en smartphone. Och Samsung påstås vilja visa upp tekniken redan nästa år.
Enligt uppgifter från källor till koreanska ET News så ska den nya skärmtyp som Samsung påstås utveckla medge att hela 98 procent av framsidan på en telefon täcks av skärmen. Vilka två procent som inte täcks av skärmen är oklart. Men i princip så innebär det ändå en mer eller mindre helt kantfri skärm.
Tillverkningsproblem
Samsungs plan ska vara att visa upp den nya skärmpanelen så snart som under nästa år, men hur det blir med den saken återstår att se. Enligt uppgifterna ska man nämligen ha stött på diverse problem med lamineringsprocessen. Ett av problemen ska vara att telefonens hörn inte klarar att registrera tryck på skärmen, något som man självfallet måste hitta en lösning på innan tekniken kan användas i en produkt. Samsungs lokala konkurrent LG ska enligt obekräftade uppgifter också ha liknande skärmteknologi på gång.