-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Som i mobilen
Opera Mobile i dator-version

Den mer avancerade av Operas båda webbläsare för mobiltelefoner går nu också att köra på vanliga datorer.
Att utveckla webbsajter till mobila enheter kan vara knepigt av flera skäl, ett av dem är helt enkelt att det kan vara svårt att veta hur slutresultatet blir i olika mobiler utan att själv kunna testa med alla typer av telefoner som kan tänkas besöka sajten.
Om man kan anta att många av besökarna surfar med Opera Mobile kan den nya datorversionen av webbläsaren vara användbar. Den finns för Windows, Mac- och Lixu-datorer och ska hantera kod på exakt samma sätt som när den körs i mobiltelefoner.
Datorversionen innehåller också en emulator för att kunna se hur egna widgets fungerar med Opera Widgets Manager, som finns för Windows- och Symbian-telefoner.
Mer information om bland annat hur man simulerar olika skärmupplösningar och hur man använder Opera Mobile i datorversion tillsammans med Operas utvecklingsverktyg Dragonfly finns här.
