-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Bättre
Rykte: Iphone 7 får större batteri

Storleksändringar är de senaste ryktena gällande Iphone 7.
Iphone 7 kommer inte att se dagens ljus förrän om något halvår som tidigast om vi ska tro vissa rykten (mer troligt är annars september som det varit de senaste åren), men i vanlig ordning surrar ryktena för fullt.
Idag handlar det om storlek på två olika sätt. Dels sägs det att en variant av Iphone 7 med 256 gigabyte lagring kommer att se dagens ljus.
Det andra, troligen mer välkomna, ryktet är att batteriet kommer att utökas. I Iphone 7 Plus skulle det innebära att batteriet växer till 3100 milliamperetimmar, vilket kan jämföras med dagens 2750 milliamperetimmar i dagens Iphone 6s Plus. Hur stort batteriet i den vanliga modellen skulle bli spekuleras det däremot inte i (tar vi och höftar fram samma procentuella ökning som för den större modellen skulle vi dock hamna strax över 1930 milliamperetimmar).
Ett större batteri är såklart alltid välkommet fram tills den dag batterierna i sig mer effektiva. Samtidigt kanske det också gör att vi slipper fula batteriskal, så förhoppningsvis stämmer ryktena.