-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Revansch?
Rykte: Två Nexus-enheter från HTC under 2016

2010 gjorde skapade HTC världens första Google-telefon, kallad Nexus One. Nu kommer ett rykten om ett nytt mobilsamarbete mellan den tawaneiska tillverkaren och teknikjätten.
HTC har haft det riktigt tufft under de senaste åren, men tillverkaren har utan tvekan haft en viktig roll under Androidplattformens framväxt.
Bland annat stod företaget bakom världens första telefon som drevs med Googles mobilla operativsystem - HTC Dream från 2008.
Samarbetet mellan företagen fördjupades under 2010 när HTC släppte den första Googletelefonen, Nexus One.
Sedan dess har HTC tillverkat surfplattan Nexus 9, men företaget har aldrig igen fått chansen att ge ut en telefon under Googleflagg.
2016 kan blir året för en rejäl Google-revansch för HTC. Enligt färska uppgifter publicerade på det kinesiska sociala nätverket Weibo har tillverkaren nämligen fått i uppdrag att utveckla två nya modeller i Nexusserien, tänkta att lanseras senare i år.
Den första modellen uppges ha en 5-tumsskärm, medan den andra ska en panel på 5,5 tum, skriver GadgetzArena.
Tidiga uppgifter av denna karaktär ska alltid tas med en nypa salt, men det kanske är precis det här HTC behöver för att Androidfansen ska få upp ögonen för företaget igen?