-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Byter system
Samsung överväger Tizen i Galaxy Gear 2

Samsung ryktas ha fler modeller av Gear 2 redo för nästa veckas presskonferens. Minst en av dem kan köra Tizen istället för Android.
Det är The Verge som rapporterar att Samsung inte kommer att visa upp en modell av Galaxy Gear på måndag, utan flera. Om det handlar om olika formgivning, olika funktioner eller något annat återstår dock att se.
Lite mer intressant är ett nytt rykte från USA Today är att Samsung hoppar över Android i nästa version av den smarta klockan. Anledningen ska vara att Android drar för mycket ström (säg det till Sonys Smartwatch 2, tror den klockan missade den detaljen) och därför ska en variant av Tizen användas istället. Mer specifikt ska det handla om en ny HTML 5-baserad variant av operativsystemet som ska vara betydligt mer hanterbar när det kommer till bland annat strömförbrukning. Rimligen är klockan fortfarande kompatibel med Android och då förhoppningsvis fler än en modell vid lansering.