Efter biffar och utbildningar

Trump-mobil presenterad

Amerikanska Trump Organization ett mobilabonnemang och en mobiltelefon i form av smartmobilen T1 Phone 8002.

Amerikanska Trump Organization meddelar att de går in på telekommunikationsmarknaden med sin nya tjänst, Trump Mobile. Tjänsten omfattar ett mobilabonnemang, kallat "The 47 Plan" men också en guldfärgad mobil dekorerad med en amerikansk flagga. Namnet kommer sig av att Donald Trump för närvarande är den 47:e presidenten. 

Modellen heter T1 Phone 8002 och kör Android 15, med specifikationer som en 6,8-tums AMOLED-skärm, 50 megapixel huvudkamera och 12 gigabyte arbetsminne. Företaget betonar att satsningen främst baseras på licensavtal – tjänsten och produkterna är inte direkt designade, tillverkade eller distribuerade av Trump Organization, utan utnyttjar företagets varumärke. Vilken som är den egentliga tillverkaren vill man inte avslöja, men man hävdar att den är designad och tillverkar i USA.

Prislappen ligger på 499 amerikanska dollar och den ska börja levereras i september, men är tveksamt om den kommer lanseras utanför USA.