-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Snar lansering
Nokia 8 fångad på bild
HMD Global har bjudit in till lansering den 16 augusti, och vi väntar oss få se flaggskeppet Nokia 8. För den som inte kan vänta har vi en glimt redan nu.
Nokia 8 väntas få en 5,3-tumsskärm med upplösningen 2560 x 1440 pixel, chipsetet Snapdragon 835 och kamera med Carl Zeiss-optik. Med bara två veckor kvar till förväntad lansering är det inte konstigt att läckorna börjar ducgga tätt, och här har vi telefonen fotograferad, inte bara renderade produktbilder.
Att det rör sig om en prototyp märks bland annat på att Carl Zeiss-loggan saknas intill kameran och att stavningen i operativsystemet är gräslig. Men man får ändå en känsla för hur mobilen kommer att se ut. Och man kan hoppas på att bronsfärgen kommer som alternativ på den färdiga produkten, för den är snygg.

Av bilderna kan vi också se att Nokia 8 kommer att få plats för dubbla simkort, men den ena simkortsplatsen fungerar även som plats för minneskort, så du får välja antingen eller. Under skärmen hittar vi virtuella knappar för bakåt och multikörning, och en fysisk hemknapp som vi nog kan utgå från innehåller en fingeravtrycksläsare.