-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Läsarfråga
Hur blir jag av med mörk bakgrund?
En läsare har fått mörk bakgrund på sin telefon efter en systemuppdatering och vill inte ha det. Vi svarar.
Fråga: Jag har en Samsung Galaxy Z Flip 5. Efter den senaste systemuppdateringen öppnas nästan alla appar med mörk bakgrund. Jag tycker det blir svårt att läsa tidningen på mobilen och vill inte ha det så, men jag hittar inte hur jag ändrar det. Finns det någon inställning för det?
Elias Nordling svarar: Det är lite märkligt att inställningen ändrades när du systemuppdaterade telefonen. I inställningar under skärm väljer du om du vill ha ljust eller mörkt läge i telefonen, om du väljer ljust kommer det i alla fall att lösa sig.
Det här är ett utdrag ur en längre artikel med frågor och svar och artikeln publicerades tidigare exklusivt för Plus-medlemmar på Mobil.se. Här kan du bli Plus-medlem och därmed få direkt tillgång till alla artiklar på Mobil.se. Som plusmedlem så får du samlade tips och många andra fördjupande, vägledande artiklar. Hela den ursprungliga artikeln hittar du här.
Läs även
-
Uppdatering till Iphone – IOS 26.2 ute nu, ger direktöversättning i Airpods
-
Huawei Freeclip 2 officiella samt nya vikbara flaggskeppet Mate X7
-
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
Spotify testar promptade spellistor
-
Pixel Watch 4 får nya funktioner
-
Operation Bluebird vill återuppliva Twitter