-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
Mozilla avbryter utvecklingen
Ingen Firefox till Windows Phone

Firefox för Windows-mobiler har varit på gång en längre tid men nu har Mozilla bestämt sig för att inrikta sig på andra system.
Det är Microsofts villkor för utveckling av applikationer till Windows Phone 7 som fått Mozilla att avbryta sitt arbete med en mobilversion av webbläsaren Firefox för telefoner med Microsofts operativsystem.
Steve Parmenter, teknisk chef för Mozillas utveckling till mobila enheter, skriver på sin blogg att man hade räknat med de möjligheter som Windows CE 6-plattformen skulle ha gett. Windows Phone 7 är baserat på Windows CE 6 men Microsoft kommer inte att låta utomstående utvecklare skriva applikationer direkt för Windows CE 6. I
Istället är det Microsofts flash-konkurrent Silverlight och XNA-plattformen som även används för Xbox-spel som gäller för utvecklare som vill ta fram applikationer för de kommande Windows Phone 7-telefonerna.
Parmeter skriver också att Mozilla nu istället ska inrikta sig på att utveckla Firefox för Android och Maemo.