-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
Motorola ska konkurrera med Blackberry

Efter att ha köpt upp mjukvaruföretaget Good ska man nu Motorola ta upp kampen med Blackberry genom en företagslösning som hanterar mail, kalender och kontakter med hög säkerhet.
Good Mobile Messaging 5 (Good 5) innehåller ett antal funktioner för att underlätta planering och kommunikation.
Till exempel ska den som får stora mängder epost till mobilen enklare kunna hantera den genom att man kan sortera och gruppera mailen efter avsändare eller ämne för konversationen.
I lösningen ingår också en komponent som ger tillgång till interna nätverk för att ladda ner och redigera word-, excel-, powerpoint- och pdf-filer. Man kan också se sina medarbetares kalendrar för att kunna boka in möten på tider som passar för alla inblandade.
På många telefoner finns, utöver pin-koden, en lösenordsfunktion som kan skydda innehållet i din telefon om den hamnar i orätta händer. Men om koden är inmatad är ofta hela telefonen tillgänglig. Det undviker Motorola med den funktion som gör att man kan ringa, men inte mer, från en telefon där meddelanden och kontaktinformation fortfarande är lösenordsskyddade.
Under september ska Good 5 börja säljas till mobiloperatörer för att de i sin tur ska kunna erbjuda den till sina kunder.