-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
Sifo-undersökning utser bästa nätet
Telia har bästa mobilnätet visar svar i utfrågning

Enligt en ny Sifo-undersökning har Telia de bästa näten för både telefoner och bredband.
Kantar Sifo genomförde på uppdrag av Telia undersökningen i mitten av april. De frågade 2000 personer över hela landet mellan 18 och 84 år "Vilken mobiloperatör upplever du har Sveriges bästa nät” och ”Vilken bredbandsoperatör upplever du har Sveriges bästa nät?".
Resultatet av undersökningen visar att två av tre svenskar (67 procent) anser att Telias mobilnät är det bästa, och 40 procent att Telias bredband är Sveriges bästa. Även i internationella mätningar gjorda av mätföretaget P3 har Telias nät utsetts till bäst i Sverige tre år i rad, och i våras utsåg den tyska tidningen Connect tillsammans med globala testföretaget Umlaut Telias nät i Sverige till bäst i Europa.
Idag är Telia en av tre svenska operatörer som nyligen dragit igång sitt 5G-nät. Även Tele2 och Tre har 5G aktiverat medan Telenor avvaktar.