-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Grupptjänster för mobilen
I april i år lanserade Incirco sin grupptjänst för mobiltelefoner. Tjänsten är gratis och den som vill starta en grupp göra detta via Incircos hemsida. De bekanta som initiativtagaren ansluter får ett SMS-meddelande till sin mobiltelefon där de välkomnas. De kan sedan tacka ja direkt från mobiltelefonen. I den tidigare versionen av tjänsten var man tvungen att tacka ja via internet.
Tjänsten gör det möjligt att lämna röstmeddelanden till upp till 100 personer samtidigt, och att tala i gruppsamtal upp till 8 personer på en gång. Oavsett hur många man når med sitt samtal kostar det bara som ett vanligt mobilsamtal till Comviq-nätet.
Incircos tjänst fungerar genom att användaren ringer till Incircos nummer och talar in sitt meddelande till gruppen. De andra medlemmarna i gruppen får då ett SMS-meddelande där det står att de har ett röstmeddelande som de kan hämta genom att ringa Incircos nummer.
I stället för att lämna röstmeddelande kan man starta ett gruppsamtal och de andra gruppmedlemmarna meddelas via SMS-meddelande om att de kan ansluta sig genom att ringa Incircos nummer.