-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Qualcomm har något på gång
Qualcomms krets för Wear OS kan vara på gång

Företaget publicerar en kort presentation om en stundande lansering.
För ungefär ett år sedan meddelade Qualcomm att man arbetade med en ny systemkrets som skulle användas tillsammans med Wear OS och därmed vara anpassad för att användas i smartklockor. Sedan dess har det varit tyst om denna nya systemkrets, men nu verkar företaget ladda upp för att presentera den nya kretsen.
Detaljer i deras meddelande på Twitter för nämligen tankarna till den nya Wear OS-kretsen bland annat genom att visa en klocka i textmeddelandet, uttrycket ”The clock is ticking on something big” samt sloganen ”Wear what matters”. Däremot säger man ingenting om när det kommer mer information, bara att det kommer att ska snart.
Enlgit tidigare rykten kan det röra sig om två nya kretsar med namnen Snapdragon Wear 5100 och 5100+ konstruerade med 4nm-teknik och tillverkade av Samsung Semiconductor.