-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Släpps tidigt 2013
Xperia E: Ny Sonylur med dubbla simkort
Xperia-familjen väntar tillökning. På onsdagen lanserade Sony nya billiga Xperia E, en 3,5-tums telefon med plats för dubbla SIM-kort.
Tidigare i år visade Sony upp Xperia Tipo Dual, en billigare telefon med dubbla simkort. Nu kommer en ny modell med samma koncept: Sony Xperia E. Precis som Tipo Dual har denna enhet plats för två sim-kort. Användarna ska sedan enkelt kunna växla mellan sim-korten.
Nya Xperia E är något större - enheten har en 3,5 tums HVGA-skärm (320 x 240 pixel) och en vikt på 115,7 gram - än Xperia Tipo Dual. Under huven på Xperia E spinner en Qualcomm Snapdragon MSM7227A-processor med en klockfrekvens på 1GHZ och 512 megabyte i arbetsminne. Telefonens batteri har en kapacitet på 1500MAh. I nuläget är det oklart hur stor minneskapacitet enheten har. Modellen ska dock har plats för minneskort på upp till 4 gigabyte.
Operativsystemet är Android, och versionen i fråga är 4.1 - även känt om Jelly Bean.
Xperia X kommer att lanseras i två modeller, där Xperia X Dual alltså har stöd för dubbla sim-kort. Både modellerna är utrustade med en huvudkamera om 3,2 megapixel, stöd för DLNA, HD Voice och Walkman xLoud-teknologi för "optimal ljudkvalitet". I en kommentar till Mobil.se säger Sony Sverige att både Xperia E och Xperia E Dual ska vara Nordenaktuella.
Sony uppger att Xperia E ska släppas under första kvartalet 2013, och kommer då finnas tillgänglig i färgerna svart, vit eller rosa. I nuläget finns inga uppgifter om rekommenderat butikspris, men Xperia E väntas vara en billigare modell.
Källa
Mått: 113.5 x 61.8 x 11.0 mm
Vikt: 115.7 gram
Skärm: 3.5 tum, TFT, 262,000 färger, 320 x 480 pixels (HVGA)
Processor: Qualcomm Snapdragon MSM7227A, 1GHz
Operativsystem: Android 4.0 eller Android 4.1
Huvudkamera: 3.2 megapixel, autofokus
Videosamtalskamera: Ja, VGA
Arbetsminne: 512 megabyte
Lagringsminne: Inga uppgifter
Plats för minneskort: Ja, microSD-kort upp till 4 gigabyte
Funktioner: DLNA, xLoud-teknologi, plats för dubbla sim-kort