-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
Animationer, dekaler, videosamtal
Snapchat har fått stor uppdatering
Massor av nya funktioner, bland annat riktiga samtal, finns i Snapchat 2.0 som nu har släppts.
Den nya versionen av appen rymmer för första gången både röst- och videosamtal. Tidigare har man kunnat starta ett videosamtal med den man för tillfället chattat med men nu kan man alltså starta ett samtal med vänner när som helst. Samtidigt adderas massor av dekaler man kan skicka, en möjlighet att spela in en kort film med ansiktsuttryck som sedan loopas för den du skickar den till och en hel del andra nyheter. Generellt i uppdateringen är att man ska kunna välja kommunikationssätt, oavsett om det nu är video, bilder, röstsamtal eller animationer beroende på vad som passar.
Den du chattar med kan till exempel starta en videochat och då kan du välja om du bara vill titta, själv delta med video eller ignorera. På det här sättet kan alltså en dela video, medan den andra som sitter upptagen kan välja att bara delta med textmeddelanden eller bilder.
De berättelser man postar i Storys-läget spelas nu upp för mottagare utan paus så alla dina vänners berättelser spelas upp i en följd. Den nya versionen av appen finns nu för både Ios och Android. Mobil kan du följa på Snapchat via bilden nedan.
