-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Smart marknadsföring
Oneplus oväntade nya produkt - ett Iphoneskal
Det här kan vara årets mest oväntade produkt. Oneplus har precis börjat sälja skal till Iphone 6 och 6S.
Kinesiska uppstickaren Oneplus vet hur man gör för att få uppmärksamhet för sina pr-kampanjer.
Företaget, som gjort sig kända för sina prisvärda Androidtelefoner, har fått många att höja på ögonbrynen över det pinfärska tillbehör som man precis börjat sälja på sin hemsida.
Orsaken till det är att den nya produkten är ett skal till Apples senaste telefon.
Inte det mest väntade draget från en Androidtillverkare, precis. Men Oneplus har ett tydligt syfte med sin försäljning - och det handlar kort och gott om marknadsföring.
Varje person som beställer ett Iphoneskal får nämligen med ett fysiskt inbjudningskort som kan användas till att köpa en Oneplus X-telefon.
Några av de inbjudningskort man skickar skickar med kommer också vara speciella på så sätt att de kan användas för att köpa ett av de 10 000 Oneplus X-exemplar som tillverkats i zirkoniumkeramik.
Oneplus kommer dessutom dela ut några få kort som är helt unika - och gör att man kan få en telefon helt gratis från företaget.
Skalet för Iphone 6S - eller 6 - kostar 20 dollar, motsvarande cirka 200 kronor, och är tillverkat i samma sandpapperliknande material som standardbaksidan till Oneplus Two.

