-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Hjälp Google
Apptips: Google Crowdsource
Stör du dig på Google kan du hjälpa dem att bli bättre.
Termen Googleöversättning används ganska ofta i negativa sammanhang för att visa hur styltigt eller helt enkelt obegripligt Google översätter saker emellanåt. Om du är typen som stör sig på sådant kan du själv hjälpa Google genom deras app Crowdsource.
Du anger vilka språk du behärskar och kan sedan hjälpa till inom sex olika områden: Transkribering av bilder, handskriftsigenkänning, översättning, validering av andras översättningar, kartöversättningar och utvärdering av känslor. Den sista är kanske den luddigaste, men den ska hjälpa Google att begripa om en text har en negativ, neutral eller positiv ton.
Allt eftersom du jobbar dig igenom olika uppgifter belönas du med olika märken för att visa hur flitig du är. Med tanke på att Google Maps ger dig fördelar i sitt Local Guides-initiativ och Googles undersökningsapp ger dig rena pengar att spendera i Play Store känns det lite futtigt att bara få klistermärken här. Men om du känner att du vill bidra till att Googles tjänster blir bättre är det ett smidigt sätt att göra det på.