-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
HMD Global lovar
Alla nya Nokia-telefoner får Android P
Att alla de nya Nokia-telefoner som HMD Global släppt i år får Android Oreo står klart sedan tidigare. Men nu utlovas även att samtliga enheter får nästa års Android P också.
HMD Global – som numera äger rättigheten att tillverka telefoner med varumärket Nokia – har släppt ett flertal smartphone-enheter i år. Och trevligt nog har man också lovat att samtliga av dem, till och med den förhållandevis enkla Nokia 3, kommer att få Android 8.0 Oreo. Men nu har HMD utökat det löftet till att omfatta även nästa års Android P.
Möjligen inte Nokia 2
Samtliga Nokia-enheter som släpps innan Android P offentliggjorts förväntas därmed få även det kommande operativsystemet. Möjligen kan Nokia 2 vara undantagen, då det är tveksamt om den har hårdvaran som krävs för att köra Android P. Avslöjandet kom i samband med ett lanseringsevent i Filippinerna tidigare i veckan. I princip ingenting är känt om den kommande versionen av Android, vilket inte är så konstigt med tanke på att Android Oreo släpptes för bara en dryg månad sedan. Men det är förstås ändå kul att HMD framtidssäkrar sina befintliga enheter.