-
PLUS
Krönika: Kompakt och lätt går alltid först
-
PLUS
Så vattentät är din mobil
-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
Mina prioriteringar
Krönika: Kompakt och lätt går alltid först
Jag vill så klart ha den bästa batteritiden och de bästa kamerorna, men i slutänden är det annat som går före.
Det passerar en strid ström av prylar genom Mobils redaktion, de flesta hinner vi bara använda så länge som det krävs för att recensera dem innan vi skickar tillbaka dem. Men vi är ju även konsumenter. Förutom den mobil jag testar för stunden har jag även en privatmobil. Jag använder powerbank när jag behöver det och headset även när jag inte har några hörlurar inne för test.
Jag har naturligtvis också en bra känsla för vad som är bäst när jag väljer vilka prylar jag använder privat. Ofta har jag också möjlighet att just välja bland prylar vi har inne för test.
Jag utsåg Oneplus 15 till 2025 års bästa mobil, för dess fantastiska batteritid, tåligheten, hastigheten och kamerorna. När jag jämförde kamerorna med de i Samsung Galaxy S25 kändes Samsungs kameror rätt sunkiga, och batteritiden ska vi inte tala om.
Men det är Galaxy S25 jag använder privat, inte Oneplus 15 och orsaken är enkel. Batteritiden och kamerorna trumfas av att Samsung Galaxy S25 är en telefon jag kan använda med en hand, och Oneplus 15 är inte det. Trist att den inte har bättre kameror eller batteri, men det får jag leva med.
Eftersom jag inte kan lita på att den klarar sig en dag på ett batteri behöver jag en powerbank. Här kan jag också välja mellan små tunna batterier som knappt räcker till en laddning, och snabbladdande klumpigare paket som räcker hela veckan. Det blir de förra som följer med. Jag har redan så mycket som ska få plats i ryggsäcken och den blir ofta tyngre än vad jag tycker är bekvämt, så kam jag spara ett par hundra gram gör jag det.
Hemma har jag ett par Bowers & Wilkins-lurar kvar sedan jag testade som jag går runt med och som är mitt förstahandsval när jag ska lyssna på musik. Men bara hemma, när jag viker ihop dem och lägger dem i fodralet är de fortfarande för stora och tunga för att få plats i ryggsäcken. Istället är det de rätt alldagliga Galaxy Buds 3 FE som ryms i jackfickan som följer med. Liten och smidig vinner igen.