-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
Uppgifter
LG V30 lanseras i tre varianter på IFA-mässan

Enligt källor inom industrin ska LG:s nya flaggskepp V30 komma i tre varianter, och samtliga ska presenteras i samband med IFA-mässan i Berlin i september.
Sannolikt lär vi få veta lite mer om V30 redan innan IFA. LG har nämligen för vana att avslöja en del detaljer redan i augusti, i samband med att man kör ett event inför den stora mässan. Det är dock sannolikt först i samband med IFA-mässan som man kommer att erbjuda möjligheten att testa enheten hands-on.
Releasedatum ännu oklart
När telefonen kan komma att släppas till försäljning är däremot en helt annan historia. LG har nämligen inte avslöjat något om den saken ännu, och spekulationerna är minst sagt spretiga. Vissa källor hävdar att telefonen kommer att göras tillgänglig redan i augusti. Tittar man på V20, så offentliggjordes den dock i september och släpptes först i oktober.
Många förhandsrykten
Ingenting är ännu offentliggjort när det gäller enhetens specifikationer, men däremot finns en hel del förhandsrykten. V30 sägs få tunnare kanter än G6 och påstås vara rustad med en OLED-skärm. Under skalet ska Qualcomms Snapdragon 835-chipp sitta, tillsammans med 6 GB arbetsminne. Enligt de senaste uppgifterna ska telefonen komma i tre varianter när det gäller lagringskapacitet, nämligen 32, 64 samt 128 GB.