-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Kanske får vi se en Surface-enhet med dubbla skärmar
Microsoft bjuder in till Surface-event den 2 oktober
Microsoft kommer att presentera ny hårdvara vid ett event i New York den 2 oktober. Och förhoppningsvis får vi se lite mer av ”Centaurus”.
Microsoft brukar köra sina Surface-evenemang framåt oktober, och samma sak gäller uppenbarligen i år. För nu har den amerikanska it-jätten aviserat att man kommer att genomföra ett Surface-event i New York den 2 oktober. Vi förväntar oss att få se uppgraderade versioner av företagets befintliga Surface-utbud, det vill säga bland annat Surface Book, Surface Pro och Surface Laptop. Även surfplattan Surface Go skulle behöva en uppfräschning.
Men med lite tur kanske vi även får stifta närmare bekantskap med den enhet man haft under utveckling i ett par år under kodnamnet ”Centaurus”. Det ska handla om en hybrid av surfplatta och bärbar dator som är rustad med två skärmar. Microsoft har redan visat upp en prototyp vid interna möten, men enligt uppgifter från källor till sajten The Verge så ska enheten nu vara så pass färdig att den kan bli aktuell för lansering inom överskådlig framtid. Den kommer dock sannolikt inte att börja säljas förrän någon gång under nästa år, hävdar källorna.