-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
Mobil väderstation?
Nya sensorer i Iphone 6
Nya rykten skvallrar om betydligt fler sensorer i Iphone 6.
Apple ryktas göra en storsatsning på hälsa i och med Iphone 6 och Ios 8, då de rekryterat flera tunga namn inom området. De flesta rykten har pekat åt en smart klocka, men med de senaste ryktena om Iphone 6 kan själva telefonen även komma att spela en roll i det hela.
Enligt ESM-China och deras analytiker Sun Chang Xu kommer telefonen att utrustas med betydligt fler sensorer än tidigare. Dessa ska användas i hälsorelaterade appar och några som nämns är temperatur, fukt och barometriskt tryck.
Apple skulle inte vara först med det hela, då Samsung gjort det med bland annat Galaxy S4 och Note 3 för användning i bland annat deras S Health-app för att udnersöka hur pass hälsosam miljön du befinner dig i egentligen är.
Är inbyggda sensorer nästa stora grej för telefoner? Och utöver ovan nämnda samt den redan inbyggda stegräknaren i Iphone, vilka sensorer hoppas ni på i nästa generations Iphone?
