-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
För smidig överföring från mobilen
USB-minne med mobilkontakt

Sandisk har lanserat ett USB-minne med både vanlig och Micro USB-kontakt.
Sandisk Ultra Dual USB drive heter de nya USB-minnena som finns i storlekarna 16, 32 och 64 gigabyte. Det som är ovanligt med minnena är att de har både en vanlig USB-kontakt och en Micro Usb-kontakt. Det gör att du både kan ansluta dem till en vanlig dator, och till en mobiltelefon eller surfplatta med stöd för USB on the go, vilket huvudsakligen är enheter med Android som operativsystem. Bägge portarna har utskjutbara lock för att skydda kontakterna.
Sandisk tänker sig att man ska använda enheten för att föra över innehåll mellan mobil och dator utan att behöva sladd, men frågan är hur mycket smidigare det är att kopiera innehållet två gånger. Ett mer klockrent användningsområde är kanske en liten smidig backup på din mobiltelefon som du alltid har med dig, och som dessutom är lätt att koppla till din dator.
Sandisks rekommenderade cirkapriser är 299 kr för 16 gigabyte-versionen, 399 kr för 32 gigabyte och 699 kr för 64 gigabyte.