-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Ofärdig systemuppdatering
Oneplus 3 fick halvkokt Nougat
[UPPDATERAD] Android 7-uppdateringen av Oneplus 3 och 3T har varit problemfylld, och det verkar bero på en ofärdig version.
Den 31 december började Oneplus skicka ut en systemuppdatering till Oxygen OS 4.0, vilken innefattar Android 7 Nougat. Ganska snart började dock rapporter om problem med versionen strömma in. Efter bara en vecka skickades Oxygen OS 4.0.1 ut, men problemen verkar fortfarande inte vara lösta.
Nu har en användare på Oneplus forum upptäck följande textsträng i en loggfil till en buggrapport: “...this is a DEBUG kernel and it is unsafe for produciton [sic] use. If you see this message and you are not debugging the kernel, report this immediately to your vendor!” Det betyder att den släppta versionen enligt texten är en intern arbetsversion som inte är avsedd för kommersiellt bruk.
Den välvilliga tolkningen är att någon skickat ut fel version av misstag, eller kanske till och med bara glömt ta bort textraden. Den elaka tolkningen är att man lovat att uppdatera till Android 7.0 innan årsskiftet, och när tiden tog slut skickade man ut det man hade och hoppades att det skulle räcka.
[UPPDATERING] Oneplus har börjat skicka ut Oxygen OS 4.0.2. I uppdateringsloggen nämns att en bugg som kan få Play Store att hänga sig har fixat. Däremot nämner man specifikt att det förekommer problem med stabiliteten för Wlan även i denna version. Fler uppdateringar är därmed att vänta, men Oneplus visar i alla fall att man satsar på många små uppdateringar för att få ut lösningar på identifierade problem så fort som möjligt.
