-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Klockrent
Apptest: Office Lens
Fantastisk app för att spara med sig anteckningar från en tavla.
Idén bakom Office Lens är så självklar att man tänker att det måste finnas mängder av appar som gör samma sak. Ta en bild av anteckningar eller pappersdokument, spara dem som dokument.
Oavsett originaliteten är det utförandet som imponerar. Du väljer om det är en whiteboard, ett dokument eller något annat du fotograferar. Är det en whiteboard städas bilden från reflektioner och sneda vinklar och du får en glasklar avbildning av anteckningarna på tavlan. I ett dokument skannas det som går in som text, resten får du som bilder.
Sedan kan du välja att spara resultatet som Onenote-anteckning, Word-dokument eller Powerpoint-fil. Dessa tankas också automatiskt upp på ditt Onedrive-konto.
Det hela funkar över förväntan bra, och kan inte annat än rekommenderas som sätt att spara anteckningar. Att det är så hårt knutet till Microsoft-tjänster kan man knappast klandra Microsoft för.