-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Inte lika bra som hemsidan
Apptest: Zalando Shopping

Zalando har gjort en app för att shoppa kläder till Windows Phone. När jag jämför med deras webbsida undrar jag varför.
Zalando är stora på e-handel av kläder, skor och accessoarer, och vill förstås behålla den positionen även när e-handeln flyttar in i mobilen. Att man gjort en app för Windows Phone känns också som ett bra initiativ.
Appen är strukturerad så att du klickar dig fram bland produktkategorier. Det kan bli mycket att bläddra bland samtidigt som kategorierna ibland känns smala, men det hör nog till varans natur. Däremot tycker jag att appen är lite långsam på att ladda in ett plagg när man har klickat på det.
Men det är framför allt när jag jämför med Zalandos mobila webbsida som jag verkligen börjar funder över meningen med appen. Mobilsidan har snarlikt användargränssnitt och är lika bra på att presentera information, men erbjuder dessutom möjlighet att till exempel rotera skor i 360 grader, vilket saknas i appen. Om jag installerar en app till en webbtjänst vill jag få fler funktioner, inte färre.
