-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Vine
Twitter har släppt en ny app för att göra det enkelt att dela med sig av rörlig bild. Appen spelar in när du håller fingret på skärmen.
Det händer mycket på området videoappar och nya Appen Vine är det Twitter som står bakom. Appen Vine är dock fristående så du kan själv välja om du vill dela med dig av dina filmer bara i Vine-appen eller om du vill koppla tjänsten till Twitter och Facebook för att skicka dina skapelser även dit.
Precis som Twitter är textmeddelanden begränsade till max 140 tecken är Vine rörlig bild på max sex sekunder.
Själva appen Vine fungerar på ett lite udda sätt. Den spelar in film så länge du håller fingret mot skärmen. Lyfter du fingret så slutar inspelningen och du kan alltså ändra motivet och sedan trycka ner fingret igen för att fortsätta din inspelning. Det här tar ett litet tag att lära sig, men efter ett par försök är det enkelt att utnyttja upplägget för att göra riktigt kreativa små skapelser på max sex sekunder. Till en början märkte jag att det var många som använda tjänsten för att göra olika typer av animationer. Jag tittade till exempel på en film någon tagit av en banan som steg för steg skalades, och åts upp. Man äter alltså en bit, filmar, äter en bit, filmar och så vidare. Det blir ju en rolig effekt när man ser hur bananen bara försvinner bit för bit utan någon synlig människa i bild.
Om man tittar på ”vanliga” filmer, de som inte är någon typ av animation blir man faktiskt förvånad av hur mycket man hinner få med. Det krävs inte så långt segment för att det ska bli givande och i flera av mina filmer på sex sekunder har jag hunnit få med sju olika klipp utan att det för den skull känns som det går för fort. Det ger en riktigt bra bild av det du vill förmedla, även om det inte är läge för några längre utläggningar så klart utan mer ögonblicksbilder och möjligheten att förmedla en känsla eller någon upplevelse du är med om.
Just inspelningssättet att hålla in fingret när man spelar in och släppa för att klippa visar sig extremt effektivt och det här gör det väldigt enkelt att snabbt skapa korta små minifilmer. Sedan kan du gilla och kommentera andras filmer och följa de du vill se filmer från, om det nu är kompisar eller kändisar.
Vine är inte ensamma om att erbjuda den här typen av korta filmer. Tout är en tjänst som varit i drift längre och innan dess fanns 12seconds som dock numera är nedlagd.