-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Way out west-test
Uber till Göteborg

Snart rullar de svarta bilarna på Västkusten permanent.
Det är inte för intet som Göteborgsfestivalen Way out west kallas “Stockholms största festival”. Att musikfestivalen på Västkusten är populär bland huvudstadsinvånarna har gått få förbi. Även transportbolaget Uber har noterat hur stockholmarna vallfärdar till Sottskogen – och har därför beslutat sig för att haka på.
– Vi älskar Göteborg och Wow och många av våra existerande kunder kommer vara där, skriver Robin Reznik, Sverigechef på Uber, i ett mejl till Mobil Business.
Från och med i tisdags rullar därför de stilrena Uberbilarna längs med Avenyn och andra göteborgsgator. Som vanligt beställs och betalas resan via Ubers app. Enligt Robin Reznik har gästspelet hittills gått “superbra”, med glada kunder och ökande antal körningar.
Göteborg näst på tur
Men det är inte bara konserter och existerande kunder som lockat de svarta bilarna till Göteborg. Uber är suget på att testköra staden inför att snart finnas där permanent.
– Göteborg står näst på tur i Sverige. Vi börjar med Way Out West sen får vi se när och hur vi lanserar en mer permanent närvaro beroende på hur det rullar så att säga, förklarar Robin Reznik.
Goda utsikter för de göteborgare som drömmer om Uberkörningar efter att festivalscenerna rivits, alltså. Hur utsikterna för Robin Reznik drömkörning under musikveckan ser ut är mindre klart.
– Håkan!