-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Ingen startkostnad
Izettle släpper gratisläsare

Izettles nya kortläsare kostar inget för företaget att ta in, det enda man betalar för är transaktionerna.
Det är dyrt och krångligt att ta betalt med kort för småföretag, men svenska Izettle har i alla fall gjort tröskeln betydligt lägre med sitt kortbetalningssystem som kan kopplas till en vanlig mobil eller surfplatta.
Terminalen har hittills kostat 749 kronor plus moms, vilket därmed är startkostnaden för att ansluta sig till systemet, men nu lanserar man en light-version av terminalen som man delar ut gratis till den som vill ansluta sig.
Izettle Lite skiljer sig från Pro-versionen genom att den saknar display och ansluts till mobil eller platta med kabel i stället för Bluetooth. I gengäld slipper du alltså betala för kortläsaren.
Izettle tar i sin tur betalt per transaktion enligt en glidande skala som börjar på 2,75 procent och slutar på 1,5 procent vid omsättningar högre än 350 000 i månaden.