-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Massiv dataläcka drabbar Whatsapp
1,1 miljoner svenskar drabbade av dataläcka i Whatsapp
Nästan en halv miljard användare kan hamna i skottlinjen för spam och annat ofog.
Vad som uppges vara en aktuell databas med mobilnummer till 487 miljoner användare finns till salu bland hackare. Det uppger publikationen Cybernews som efter att ha fått tillgång till en del av databasen uppger att allting pekar på att den är äkta. Provet som undersökts innehöll drygt 2000 användare i USA och England, och enligt Cybernews var samtliga Whatsapp-användare.
Totalt innehåller databasen information om drygt 487 miljoner användare, däribland nästan 1,1 miljoner svenska användare. Sammanlagt omfattar databasen i 84 länder, där de numerärt mest drabbade länderna är Egypten (44,8 miljoner), Italien (35,7 miljoner), USA (32,3 miljoner) och Saudiarabien (28,8 miljoner).
Meta, som äger Whatsapp, har ännu inte kommenterat händelsen. Detta inträffar nästan exakt ett år efter att Facebook drabbades av en liknande läcka då omfattande information om över 530 miljoner användare dök upp till försäljning.