-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Knäck det här om du kan
123456 fortfarande inget bra lösenord

Nordpass presenterar årets populäraste, och därmed sämsta lösenord.
Fantasi när det gäller att hitta på lösenord fortsätter att befinna sig på en ganska lågmäld nivå, i varje fall baserat på Nordpass årliga sammanställning över de vanligaste lösenorden. Statistiken som har använts vid sammanställningen inkluderar en databas bestående av totalt 4 terabyte med information insamlad från 50 länder.
De fem vanligaste lösenorden på världsbasis är i stort sett samma som förra året med samma "vinnande" lösenord 123456 följt av 123456789, 12345, qwerty och password.
Här i Sverige är vi inte speciellt mycket mer fantasifulla då vi har samma etta och två som världen, men med hejsan på tredje plats följt av 12345 och qwerty.
Det ska dock tilläggas att svenska ord kan fördröja hackandet en aning. På världsbasis knäcks 49 av topp 50-lösenorden på mindre än 0,1 sekund. Det enda undantaget var aa12345678 som håller i 2 sekunder. Där ser den svenska listan lite annorlunda ut, där hejsan på tredje plats klarar två minuter medan hejsan123 på 12:e plats och bajskorv på 14:e plats bägge klarar tre timmar. Det kan dock rekommenderas alla 14694 användare som har hejsan123 och ni 12570 som har bajskorv att byta nu när listorna har publicerats.