-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
Alcatel Man?
Alcatel hoppas på Iron Man 3

Den kinesiska mobiltillverkaren försöker utöka medvetenheten kring varumärket med hjälp av produktplacering.
Den tidigare franska mobiltillverkaren Alcatel ägs av numera helt av det kinesiska elektronikföretaget TCL. Företaget visade upp nya Alcatel Onetouch-mobiler på Mobile World Congress i Barcelona och flera nya modeller kommer att lanseras i Sverige under 2013.

TLC har nu även riktat blickarna mot Hollywood i ett försök till att göra amerikaner mer medvetna om TLC- och Alcatel-produkter. De har ingått i ett produktplaceringsavtal med Marvel Studios för den kommande Iron Man 3-filmen. Avtalet innefattar inte bara mobiltelefonerna, utan även en 110 tums 4k teve och en molntjänst kommer att figurera i filmen.
- Det här är den första kommersiella samproduktionen med en gigantisk investering mellan Hollywood och Kina, säger Marvels vice Vd Bob Sabouni, till The Verge.
Med tanke på Iron Man-filmernas tidigare framgångar kan man nog utgå ifrån att TLC:s produkter kommer att ses av väldigt många biobesökare. Sen om de också går och köper en Alcatel-mobil efteråt, det är en annan femma.