-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
Fattigmans VR
Alcatel Onetouch Idol 4S kommer i VR-låda

Google Cardboard-inspiration bakom kommande Onetouch Idol 4S paketering.
Att paketering gör skillnad vet alla som sysslar med reklam men frågan är om inte Alcatel har kommit på ett riktigt smart sätt att försöka locka till sig nya kunder. Enligt Venturebeat kommer fransk-kinesiska mobiltillverkaren Alcatel att lansera Onetouch Idol 4S i en multifunktionell låda. Paketet som mobilen kommer i tjänstgör nämligen även som ett VR-headset. Inspirationen ser ut att komma från Google Cardboard, fast i Alcatels tappning är headsetet gjord av plast.
Alternativet Google Cardboard är inte en speciellt dyr investering. Fördelen med Alcatels lösning är att användarna slipper att införskaffa en extra pryl till Android-telefonen och istället får uppleva VR så fort de konfigurerat klart mobilen.
Vad tycker ni? Skulle ett gratis VR-headset av Cardboard-typen locka till köp av en viss mobiltelefon, eller är det för lite extra för att göra skillnad?