-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Veckor efter Trumps besked
Amerikanska Huawei-leverantörer samlas för möte i Vita Huset
Flera hård- och mjukvaruleverantörer till Huawei medverkar i ett möte där de ska diskutera situationen med VIta Husets ekonomiska rådgivare Larry Kudlow.
Det är flera källor till nyhetsbyrån Reuters som uppger att mötet ska genomföras idag måndag och att bolag som Google, Qualcomm och Intel hör till de som närvarar.
Från VIta Huset har en anonym medarbetare bekräftat att bolagen ska vara med på ett möte men att det primärt handlar om ekonomiska ärenden, men att ämnet Huawei kan komma upp. Det är nu flera veckor sedan president Donald Trump under G20-mötet i Japan plötsligt meddelade att amerikanska bolag nu åter kan handla med Huawei, men det är fortfarande oklart vad det uttalandet i praktiken betyder. Huawei finns fortfarande på den amerikanska förbudslistan.
Beroende av Android
Tidigare har Huawei genom styrelseledamoten Catherine Chen meddelat att operativsystemet Hongmeng som det rapporterats flitigt om inte är det alternativ till Android som många trott utan ett operativsystem utvecklat för industriellt bruk, alltså inte för smartphones.