-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Testresultat upplagda på benchmarksajt
Android-baserad Nokia X2 är i görningen
Införlivningen i Microsoft till trots så tycks det som att Nokia-märket för mobiler inte bara kommer att handla om Windows Phone framöver.
Det råder oklarheter kring hur framtiden för mobiltelefoner med märket Nokia ser ut sedan Microsoft köpte upp den finska jättens telefonverksamhet i april. Enligt uppgifter från förra Nokia-vdn Stephen Elop, som svarade på användarfrågor om uppköpet i Nokias blogg i samband med att affären gick igenom, så kommer Microsoft på sikt att helt slopa Nokia som varumärke.
Samtidigt tycks det nu som att en ny Nokia-telefon försedd med Android är i görningen. Enligt benchmarksajten Antutu har nämligen en enhet med namnet Nokia X2 testkörts och plockat ihop en poäng på 11827. Hårdvaran för mobiltelefonen i fråga uppges innefatta ett Qualcomm MSM8210-chip med en 1,2 GHz dualcore Snapdragon 200-processor, 1 GB ram och 4GB internt lagringsminne.