-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Självständiga klockor
Android Wear får fler funktioner

Flera nya smartklockor har egen gps. Android Wear får stöd för funktionen genom en uppdatering.
Google meddelade redan i september att smartklockor med Android Wear snart kunde se fram emot fler fristående funktioner. Uppdateringen rullas ut i dagarna och innebär att klockor som LG G Watch, Samsung Gear Live och Moto 360 får möjlighet att lagra och spela upp musik även utan anslutning till en mobil.
Android Wear får även stöd för gps-mottagare i klockan. Just nu är det bara Sony Smartwatch 3 som har hårdvaran som krävs, men uppdateringen av systemet gör det möjligt att utveckla fristående och kompletta träningsklockor med gps, stegräknare och musikspelare.
Sony Smartwatch 3 har, förutom gps och musikspelare, IP68-klassning och en processor 1,2 GHz. Klockan skall enligt uppgift dyka upp i butik under november till ett pris på 2500 kr.