-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Money money money
App store kan få betalda sökresultat
Apples appaffär kan snart börja ge helt andra sökresultat.
Med nuttifjutton fantasiljarder appar (på ett ungefär) kan det vara ganska stökigt att hitta rätt appar till Iphone och Ipad via Apples App Store. Det senaste ryktet från Bloomberg kommer förvisso inte göra det direkt enklare, men däremot kan det förändra en hel del.
Det ryktas nämligen att Apple tänker börja med betalda sökresultat i samma stil som Google gör på Play Store.
Det skulle kunna betyda att exempelvis Microsofts Office-appar Word och Excel hamnar högst upp, eller åtminstone högre upp än tidigare, när du söker på relaterade nyckelord som exempelvis skrivande eller produktivitet. Allt till följd av att Microsoft betalat Apple för de nyckelorden.
Om eller när den här funktionen ska implementeras är oklart, men enligt Bloomberg har Apple satt ett team på hundra personer för att implementera funktionen i App Store.
