-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Nya produkter på gång
Apple bjuder in till lansering

Apple har precis skickat ut inbjudan till ett nytt lanseringsevent. Precis som senast handlar det om ett event du följer hemifrån, online.
Titeln för eventet är Time Flies och referensen till just tid talar så klart för att det handlar om nya Apple Watch. Om Iphone 12 i någon form kommer presenteras samtidigt är oklart. Apple har sedan tidigare bekräftat att nästa Iphone kommer lite senare men eventuellt kan någon eller några enklare Iphones släppas tidigare medan de mest avancerade kommer lite senare. Eller så väntar Apple helt med Iphone till oktober och koncentrerar sig nu på klockan och kanske nya Ipads.
När det gäller Apple Watch har Apple sagt att sömnmätning blir en av nyheterna i nya Watch OS så vi kan säkert räkna med längre batteritid i den nya klockan liksom en rad nya andra funktioner.
Eventet går av stapeln den 15 september live från Apples huvudkontor och det inleds klockan 19.00 svenk tid.