-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
När en Pro Max-Iphone inte är tillräckligt
Apple kan släppa extrem premium-Iphone
Istället för att döpa om Iphone Pro Max kan det bli fråga om en helt ny modell.
Det har förekommit rykten om att Apple skulle ha planer på att döpa om Iphone Pro Max till Iphone Ultra, men enligt Bloombergs Mark Gurman ska det inte handla om att döpa om utan att lansera en ny och ännu mer avancerad Iphone. Enligt Gurman ska den nya modellen kunna lanseras under 2024 och därmed bli en Iphone 16 Ultra, vilket namnmässigt och tankemässigt skulle passa med den befintliga Apple Watch Ultra.
Enligt Gurman är det ännu inte klart vad denna nya Iphone Ultra-modeller kan komma att erbjuda som ska göra den till en Ultra, men det spekuleras i en ännu större skärm som möjligtvis använder ny skärmteknik, bättre kameror och ny kretsdesign. Med tanke på en eventuell lansering hösten 2024 är det inte heller otroligt med stöd för Wi-Fi 7.
Enligt Gurman ska det dock inte handla om en vikbar Iphone, då företaget enligt honom för närvarande inte tros arbeta med hopfällbara mobiler.