-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Nytt för dig som gillar klassisk musik
Apple presenterar Apple Music Classical – kommer även till Android
Från och med nu går det att förhandsbeställa Apples nya musik-app Apple Music Classical. Full tillgång ingår om du redan har ett Apple Music-abonnemang.
Apple har nu presenterat den fristående musik-appen som är gjord specifikt för klassisk musik. Enligt Apple själva erbjuder den världens största katalog för klassisk musik med över 5 miljoner melodier och verk, och tusentals exklusiva album. Musiken presenteras också med en kvalitet på upp till 192 kHz/24 bit Hi-Res Lossless, och tusentals inspelningar erbjuder dessutom rumsligt ljud.
Apple Music Classical kommer att lanseras den 28 mars men kan föreställas redan nu i App Store. Den kräver ett Apple Music-abonnemang och ingår inte i Apple Music Voice.
De tekniska kraven för att använda Ios 15.4 eller senare. Det kommer även att släppas för Android, där har Apple inte sagt när utan bara att det sker ”snart”.